Danes, 19.4., je v prostorih centra DINA Pivka, potekalo srečanje Interesne posvetovalne skupine za sodelovanje pri upravljanju velikih zveri (rjavega medveda, volka, risa), ki jo je imenovalo Ministrstvo za naravne vire in prostor (MNVP). Ob predstavnikih MNVP so v skupini tudi predstavniki nevladnih organizacij s področja zaščite živali, narave in okolja, Skupnosti občin Slovenije, Združenja občin Slovenije, Združenja mestnih občin Slovenije, Zavoda za gozdove Slovenije, Zavoda RS za varstvo narave, Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani, Veterinarske fakultete Univerze v Ljubljani, Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, Sindikata kmetov Slovenije, Zveze društev rejcev drobnice Slovenije, Lovske zveze Slovenije, Čebelarske zveze Slovenije ter Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. V okviru interesne posvetovalne skupine MNVP seznanja različne deležnike o vseh aktualnih vsebinah, povezanih z velikimi zvermi. Skupina je namenjena tudi širši razpravi in vključevanju različnih pogledov v naloge in ukrepe upravljanja velikih zveri v Sloveniji.
Navzoče je uvodoma pozdravil župan občine Pivka, gospod Robert Smrdelj. Povedal je, da je tema o velikih zvereh v občini že dolgo prisotna in da se z njo aktivno ukvarjajo. Za občino je bil izrednega pomena projekt Interreg Carnivora Dinarica, v okviru katerega se je razvilo močno partnerstvo z Biotehniško fakulteto Univerze v Ljubljani in Zavodom za gozdove Slovenije. V sklopu projekta so ustanovili center DINA, ki na privlačen način podaja strokovne teme o velikih zvereh. Sodelovanje se nadaljuje v okviru projekta LIFE WILD WOLF, kjer Pivka sodeluje zlasti pri izvajanju lokalne posvetovalne platforme. Nekateri člani lokalne platforme so se udeležili tudi današnjega srečanja.
Direktorica Zavoda za turizem Pivka, Jana Gržinič, je poudarila, da jo veseli, da srečanje poteka v centru DINA, saj je tema sobivanja z velikimi zvermi in upravljanja z njimi zelo zahtevna tudi z vidika komunikacije z obiskovalci. V prihodnje si želijo center nadgraditi prav z vsebinami povezanimi z izzivi sobivanja.
Po konstruktivni razpravi je sledil voden ogled centra DINA in terenski obisk kmetije Sedmak v Jurščah, kjer so si udeleženci lahko ogledali primer dobre prakse varovanja pašnih živali pred napadi velikih zveri.